Lista kategorii

Artykuły

Kto nie może zostać krwiodawcą? Dyskwalifikacja stała. Najważniejsze informacje. Morfologia. Normy i patologie. Jak często wykonywać? Badania laboratoryjne jakie możemy mieć zlecone w celu zdiagnozowania naszego organizmu Antygeny HBS (HBsAg) w krwi to znak, że jesteś zakażony wirusem HBV Grupa krwi powinna być znana każdemu z nas Zanim stracisz przytomność... dowiedz się czegoś więcej o pobieraniu krwi Test na HIV jako badanie przed zabiegiem coraz częściej wymagane OB krwi-odczyn Biernackiego,ESR

Od kilku lat widzimy wzrost zainteresowania zostania krwiodawcą. Obserwując portale społecznościowe, widać jak bardzo chcemy być przydatni potrzebującym. Zdarza się nagłe zapotrzebowanie na rzadką grupę krwi, a miejsca takie jak Facebook jest znakomitym miejscem, by ogłosić taką informację. Niestety często zdarza się tak, że pomimo wielkich chęci nie możemy zostać krwiodawcami... wiecej »

Morfologia(BLOOD PICTURE)Podstawowe badanie krwi obwodowej, polegające na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfologicznych krwi. Do standardowego badania krwi należą: RBC, MCV, MCH, MCHC, WBC, PLT, HGB, HCT. ... wiecej »

Badania przed zabiegami są nieodzownym elementem przygotowania pacjenta. Co znaczy profil oznaczeń? Z jakim profilami badań biochemicznych krwi możemy się spotkać przed zabiegiem. Mają za zadanie wychwycenie schorzeń, które bez tych czasem prostych badań nigdy nie byłaby zdiagnozowane. Profile oznaczeń są najdokładniejszą miarą stanu faktycznego funkcjonowania narządów.... wiecej »

ANTYGEN HBS (HBsAg) Jest to najprostsze i najpopularniejsze badanie pozwalające wykryć zarażenie HBV (wirusowe zapalenie wątroby) Antygen jest to białko strukturalne wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV). Obecność we krwi antygeny HBs jest dowodem na zakażenie pacjenta wirusem HBV. ... wiecej »

Grupa krwi i jej oznaczenie powinno być dla każdego ważnym punktem podczas badań krwi. Jeśli nie wiesz czy masz grupę A, B, AB, lub 0 zwróć się do lekarza o skierowanie na oznaczenie rodzaju grupy krwi. ... wiecej »

Pobieranie krwi jest wielkim przeżyciem dla wielu z nas. Warto wiedzieć jak się przygotować i czego się spodziewać. Nawet twardzielowi zmiękną kolana na widok igły, ale to czasem reakcja na bycie na czczo by wynik badania krwi był jak najbardziej prawidłowy. Czasem pobierana jest krew z innych miejsc jak zgięcie łokcia a np. z grzbietu dłoni lub stopy.... wiecej »

sponsorowany

Wydaje się że temat HIV odszedł ostatnimi czasy na dalszy plan. Czy już opanowaliśmy wiedzę o tym wirusie? Czy po prostu oswoiliśmy się z nim? Istnieje test, który wykrywa jego obecność. Często zdarza się że jest wymagany przez niektórych lekarzy przed zrobieniem zabiegu. Czy jest to przesada, strach a może po prostu zdrowe podejście lekarza?... wiecej »

OB krwi zwane Odczynem Biernackiego lub ESR czyli erythrocyte sedimentation rate.... wiecej »